Lehetőségek
Szavazz a témára
#143843 - 2008-06-03 16:53:24 A szaunázás
Jóba Elek Offline

Team Scitec

Regisztráció: 2008-02-13
Üzenetek: 60
Ez a téma nagyon megosztja a sportolókat, különösen a testépítőket. Van aki jótékonynak, van aki az edzésre nézve károsnak gondolja. Én keményen az első kategóriába tartozom, hiszen minden nap szaunázok, méghozzá kb. 1 órával edzés után.
Régen én is tartottam a szaunától, hiszen azt gondolná az ember, hogy ha kinyomja a sejtek közül a vizet, akkor az izomzatra sincs jó hatással. A téveszmém akkor dőlt meg, mikor bolgár, orosz súlyemelőket láttam rendszeresen szaunázni edzés után. És ez cseppet sem volt rossz hatással a teljesítményükre, sőt! Miután kikérdezgettem őket, és kipróbáltam a dolgot hosszútávon, akkor jöttem rá, hogy borzasztóan jó hatással van a vérkeringésre és ezáltal a regenerálódásra is. A vízvesztés megoldása pedig furfangos módon a vízpótlás bokod
Tehát edzés után azonnal a megszokott Vitargo+BCAA Express+szőlőcukor+Whey Isolate+GLM turmix, majd 45 perc ücsörgés, beszélgetés közben min. 1liter víz elfogyasztása, aztán irány a szauna. Most itt a finn szaunáról van szó. Általában 2-3 körre szoktunk menni. Elsőként 15 perc, utána jéghideg zuhany + 5 perc relax, amíg megnyugszik a pulzus, közben vízpótlás. Majd ez még 1x vagy 2x.
Érdemes kipróbálni, bár elsőként 2 kört ajánlok, és max 3 alkalommal egy héten. Aki próbálta esetleg, attól várom a tapasztalatokat.

#143879 - 2008-06-03 22:35:19 Re: A szaunázás [Re: ]
Jóba Elek Offline

Team Scitec

Pedig leírtam. Nagyban javítja a vérkeringést, jobb lesz az izmok vérellátása, tehát gyorsul a regeneráció, jobban durransz. Ezért ez egyfajta cardio edzés is - jó hatással van a kapillárisokra (hajszálerekre). Csak odafigyelni a vízpótlásra, és nem túlzásba vinni. wink

#143960 - 2008-06-04 19:13:23 Re: A szaunázás [Re: ]
Peti(ke) Offline
kezdõ fórumos

Regisztráció: 2008-04-27
Üzenetek: 75
Eredeti szerző Kain6033
és teszteltem, hogy mennyit bírok, hát nem emlékszem jól, de kb 20 perc után már örültem, hogy ki bírok menni a helységből beee

Az ilyennel nem szabad szórakozni, mert ha jól összejön a teszt, akkor többet majd nem kell sportolnod az fix. Szal csak okosan, 10-15 min és kifele. wink

#143967 - 2008-06-04 20:51:16 Re: A szaunázás [Re: Peti(ke)]
Batus Offline
ződfülűbagoly :D
**

Regisztráció: 2007-04-20
Üzenetek: 749
Szerintem meg ahogy én magamon tapasztaltam ez,h mennyi ideig maradjunk benn ez nagyban függ a szauna tipusától noh és persze a hőfoktól wink de ez csak az én véleményem biggrin
Ez nagyon jó téma,épp aminap jutott eszembe,h elkéne újra kezdeni,mert nekem nagyon tetszett,csak utánna oylan álmos és levert maradtam egész nap,szal ki is vette az energiám rendesen.

Lenne viszont egy kérdésem: ha én nme tudok edzés után szaunázni,mint ahogy írtad,mivel nincs a terembe (meg sztem sok helyne nincs) akkor a napszak melyik időszakában érdemesebb "párolódni" egy kicsit? biggrin
Edzés előtt nyilván nem,ez világos,utánna meg nem tudok,szal akkor az edzés napok kiestek így ha teszem azt csak pihenőnapokon vagy csa heti rendszerességel alkalmazuk mindezt annak is van értelme az izom&regeneráció tekintetében?
A választ kööszi smile

"A tej kisbabáknak való"
"A szart is megenném ha tudnám, hogy növök tőle" /Arnold/

"Ebben a sportban 70% az étkezés és 30% az edzés" /Szakács Sanyi - Gyurma/

"az a fasz van büdösgyökér, hogy mielőtt a degenerált agyaddal faszságot kérdezel, próbálj meg gondolkozni!" /Bunny/

"edzés foreváááááááááááá" /Mókus/
[img]...[/img]

#144080 - 2008-06-05 15:19:00 Re: A szaunázás [Re: Batus]
Csucsu Offline
idegen

Regisztráció: 2008-05-21
Üzenetek: 44
Lakhely: Nyíregyháza
A szaunázás jótékony hatásai: gyors regeneráció, salakanyagok és a tejsav gyors kiürítése a szervezetből, ezáltal izomláz minimálisra csökkenése. Szauna után először lábhűtés, majd lassú vízbe merülés ajánlott, így elkerülhető a szívgörcs, ami azért jó, mert a legjobban az élő szervezet tud regenerálódni...

Dr. Balboka

#144127 - 2008-06-05 19:37:07 Re: A szaunázás [Re: Csucsu]
Sergio Offline
vadidegen

Regisztráció: 2007-05-18
Üzenetek: 13
engem is rohadtul lever a szauna,és nem is bírom túl jól:)

#144167 - 2008-06-05 22:49:16 Re: A szaunázás [Re: Sergio]
peti88 Offline
kezdõ fórumos
**

Regisztráció: 2008-02-17
Üzenetek: 164
Lakhely: Debrecen
Én is már kipróbáltam már a szaunát. Nem pont edzés után csak úgy. Elég kemény erőpróba, főleg első alkalommal. Az ember nem is gondolná, hogy így is tud izzadni, ahogy ott bent a 70-80 fokon szinte egybefüggően folyik róla a víz.
Jótékony hatásait nem is kell ragozni, nekem leginkább a kondíció és álóképeség javító hatása tetszik. de a méregtelenítést is rendesen lehet másnap érezni, sokkal könnyebb a mozgás megtisztult érzés stb.

"A meggyőződések veszélyesebb ellenségei az igazságnak, mint a hazugságok."

#144550 - 2008-06-08 14:49:12 Re: A szaunázás [Re: peti88]
Juan D Offline
Team Scitec
Mel Gibson

Regisztráció: 2008-03-07
Üzenetek: 883
Lakhely: Ajka
én is rendszeres szaunázó vok (szerencsére van a teremben finn és infra is és benne van a bérletben). Én késő d.u. szoktam edzeni, így már a nap folyamán amúgy sem végzek komoly dolgokat, így könnyebben is elalszom, és a turmoxok is simán csúsznak, sőt meg is éhezek, így még enni is jobban tok. Ha valaki csak pihenőnapokon (gondolom ebbe a 7vége is benne van), ajánlott, nem csak sportolóknak. Akkor is jótékony hatású, ha havi 1x csinálod, de jobb gyakrabban, viszont túlzásba vinni sem ok (mindennap ...)

#144562 - 2008-06-08 15:56:20 Re: A szaunázás [Re: peti88]
Batus Offline
**

70-80 °C eek pöö azt is szaunának hívják? én ahol elősször voltam ott 95-100 között ingadozott utánna voltam egy ilyne házi szaunában ahol "csak" 78 °C volt és igazán semminek éreztem a másik után,de lehet,h akkor én kezdtem az erősebbel biggrin

És mi van a szaunázás közben használatos illóolajokkal?
remélem nem hülye a téma,de bizonyára itt is vannak számos éppen pont a regenerációt fokozó hatású olajok vagy kivonatok (szerintem) Aki "nagy" szaunázós az említhetne egy két ilyen "trükköt" a hatás fokozására.
Vagy ez már extrém, és sokat nem oszt nem szoroz confused ne akarjak túl buzgó lenni? biggrin
No csak onnan gondolom,h a bőr a legnagyobb érzékszervünk és hát a különböző aromaterápiáknak is megvannak a maga előnyei akkor gondolom itt is van hasonló pozitív hatása a gyógykivonatoknak smile nem mintha nem lenne bőven elég az alap páárolódás biggrin (de hisz a csírkét se csak vízbe készítjük beee )
Noh meg nme csak a bőrön keresztül áramlik az illóolaj,sőőt inkább a tüdőbe onnan meg a vérbe és így tovább ...
Szóval ki mit fröcsköl a kőre vagy a deszkára? biggrin

"A tej kisbabáknak való"

"az a fasz van büdösgyökér, hogy mielőtt a degenerált agyaddal faszságot kérdezel, próbálj meg gondolkozni!" /Bunny/

[img]...[/img]

#144574 - 2008-06-08 17:05:14 Re: A szaunázás [Re: Batus]
Jóba Elek Offline

Team Scitec

Persze, hogy van értelme, csak a heti 1-2 alkalom azért legyen meg. Lehetőleg valamikor lefekvés, vagy délutáni pihenés előtt ajánlom, de utána még legyen egy kaja.

Módosította: Jóba Elek (2008-06-08 17:06:12)

#144575 - 2008-06-08 17:10:47 Re: A szaunázás [Re: Batus]
Jóba Elek Offline

Team Scitec

A 100 fok és a fölött szerintem már egy kicsit kellemetlen. Én olyan 85-90 fok körül érzem jól. Nálunk a tremben általában 95-100 között van. Erért nem is bírom a 2. és 3. kört csak 5-8 percig. Az illóolajok a regenerációra nem hinném, hogy hatással lennének, max nyugtató hatásúak, és még kellemesebbé teszik a szaunázást. Az eukaliptusz már más tészta, nagyon jó legút tisztitó is. Úgyhogy egy kis orrdugulást jól lehet vele kezelni.

#144590 - 2008-06-08 18:11:29 Re: A szaunázás [Re: Jóba Elek]
Batus Offline
**

Köszi a választ! Igazából én nme nagyon ismerem a szauna tipusokat,de tudtommal van ilyen gőz szauna is ahol igen magas a pára tartalom és szerintem igencsak kellemesebb lehet a hatása mint a finn szaunáknak,bár még oanba sose voltam,remélem sikerül összehozni az "alap" szaunába járást is biggrin

egyébként,h lehet ordugulást kezelni vele? biggrin mert én az orromon nem bírtam levegőt venni annyira égette a levegő,h folyton kaparásztam az meg hülyén néz ki így maradt a másik nyílás beee

"A tej kisbabáknak való"

[img]...[/img]

#144655 - 2008-06-09 09:50:18 Re: A szaunázás [Re: Batus]
Juan D Offline
Team Scitec
Mel Gibson

Regisztráció: 2008-03-07
Üzenetek: 883
Lakhely: Ajka
mi menthol kristályt szoktunk 1 flaskába feloldani, amit patikába lehet venni - gyógyszer keveréséhez használják. Igen intenzív, szal vigyázni kell a mennyiséggel, mert volt olyan, h eltoltuk a számítást, és mindenki csukott szemmel szaunázott ... (persze mi ezt is élveztük, mert épp ilyen náthás szezon volt, és naon kipucolt biggrin ) hasonló hatásúan eucalyptust, mentát de nagyon kedvelik a levendulát is!

#147307 - 2008-06-25 13:36:37 Re: A szaunázás [Re: Juan D]
Bodó Imi Offline
stabilan fórumos

Regisztráció: 2008-02-05
Üzenetek: 533
Lakhely: Budapest
A "legkirályabb" a verseny előtti éjszakai szaunázás! Ott aztán eldől legény vagy e a gáton! smile Inni nem lehet, enni is csak pufi rizst vagy főtt rizst persze sótlanul.... Próbáljátok ki! smile smile smile

Tényleg Elek, ha már ezt szóba hoztam, te mit gondolsz az ilyesfajta szaunázásról? Jó vagy nem jó? Mármint ami a fazont illeti.?

„A férfinak nincs joga a fizikai edzés terén amatőrnek lennie. Szégyen számára anélkül megöregedni, hogy látta volna azt a szépséget és erőt, amire a teste képes.” Szókratész

#164411 - 2008-10-21 18:47:44 Re: A szaunázás [Re: Bodó Imi]
divad Offline
idegen

Regisztráció: 2008-02-19
Üzenetek: 25
Lakhely: Pest...
Sziasztok!
Lenne egy nagy kérdésem... a 45perc várakozás mindenképpen kell? Nem arra gondoltam, hogy turmix után bumm be egyből, de max. ilyen 15perc múlva. Vagy úgy már negatívba mennek át az eredmények?

#165065 - 2008-10-25 23:34:42 Re: A szaunázás [Re: divad]
selkino Offline
kezdõ fórumos

Regisztráció: 2008-09-01
Üzenetek: 219
Lakhely: Antrim, NI
szerintem nem lehet nagy problema, csak sztem nem szabad hosszu kemeny edzest tartani elotte, mert konnyen atlendulhet a tuledzes kategoriaba a dolog.
en edzes es turmix utan 45 perccel mar kajalnek, de ez szokas, meg etrend kerdese is lehet. Akinek rendben van a kajaja, lehet nem lesz farkasehes edzes utan.
Nekem tegnap piheno nap volt, ma melo utan egy 10 perc giacuzzi, aztan 10 perc szauna. Megdolgozott ez is ami azt illeti. Holnap akarnek menni erre edzeni, csak sajnos zarva lesz a terem mire vegzek meloban. Ez van, vasarnap smirk

Szoval engem is az erdekelne, hogy edzesnap elott szauna vajon mennyire okos dolog, illetve a szauna mit vesz el a szervezetbol. Natrium? Pl egy jo asvanyviz lehet jobban potolja hianyzo dolgoakt..

#231870 - 2010-02-01 10:24:38 Re: A szaunázás [Re: Jóba Elek]
Koger Offline
tejjesen új fórumos

Regisztráció: 2010-02-01
Üzenetek: 0
Lakhely: Csongrád megye
Sziasztok!

Én kicsit későn kapcsolódok a témába,de megpróbálom. Én is szinte minden edzés után szaunázok,és bevallom nekem is voltak hasonló félelmeim a vízvesztés és izomleépülés miatt eleinte,de csak jót tudok róla mondani és csatlakozni Elekhez, illetve a többiekhez akik azt mondják,hogy kiváló regenerálódás szempontjából és a vérkeringés, valamint a teljesítményt is fokozza. Én is általában 2 kört megyek, közte kb. 5 perc pihi,de nálunk sajnos nincsen merülőmedence csak hideg zuhany.
A kérdésem viszont az lenne,ha fehérje turmix után mbemegyek kb. 5 perccel, akkor ezek szerint az nem jó??? Mert ahogy olvastam Ti 15-40 perceket vártok. Akkor elvesztem azt a fehérjét amit bevittem??

Köszi: Koger

Moderátor:  Biomechanika, Harvy, Jóba Elek 
Csevegő

Shop.Builder Hirdetés
Ki van Online?
2 Regisztrált (Harvy, 1 láthatatlan), 81 Guests and 3 Spiders online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
BB.Tv Flash
BB.Tv  |  BB.Rádió  |  BB.Tv Flash
Fórum statisztikák
12107 Tag
26 Fórum
1583 Téma
309363 Üzenet

Max Online tagok száma: 506 @ 2014-06-05 09:18:00